Κατασκευή Αναστάσιμων Κεριών από την ειδικότητα “Β. Φαρμακείου”

Οι καταρτιζόμενοι της ειδικότητας “Βοηθός Φαρμακείου-Β1 και Δ1” της Σ.Α.Ε.Κ. Αγρινίου, στα πλαίσια των μαθημάτων τους: Αναλυτική Χημεία ΙΙ (Εργαστήριο) και Κοσμετολογία ΙΙ (Εργαστήριο) αντίστοιχα, την Παρασκευή 12 και Τέταρτη 17 Απριλίου 2024, με τους εκπαιδευτές τους: κα. Σοφία Γκεζέπη, κ. Παπαδόπουλο Βασίλη και την κα. Κυριάκου Κατερίνα, ασχολήθηκαν με την κατασκευή Αναστάσιμων κεριών.
Στα πλαίσια όσων διδάχθηκαν στα μαθήματά τους, σχετικά με έλαια, λιπαρές ουσίες, αρωματικά και αιθέρια έλαια, ασχολήθηκαν με την κατασκευή των αναστάσιμων κεριών, καθώς επεργάστηκαν σε κατάλληλη θερμοκρασία φύλλα κηρήθρας και επιμελήθηκαν την διακόσμηση τους με το προσωπικό τους γούστο και τα υλικά που είχαν στην διάθεση τους.