Εκπαιδευτική Επίσκεψη της ειδικότητας “Β. Παιδαγωγών -Δ1” στο 23ο Νηπιαγωγείο Αγρινίου

Η ειδικότητα “Β. Παιδαγωγών Πρώϊμης Παιδικής Ηλικίας-Δ1¨”  με την εκπαιδεύτριά τους κα. Χριστοδούλου Πηνειώ, στα πλαίσια του μαθήματος “Μαθησιακές Δυσκολίες και Διαταραχές Λόγου” επισκέφτηκαν το 23ο Νηπιαγωγείο Αγρινίου στις 15/4/2024.

Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη περιελάμβανε: α) τη γνωριμία με το Τμήμα Ένταξης του Νηπιαγωγείου (αναφορά στη λειτουργία του Τ.Ε., την οργάνωση του Ατομικού Φακέλου Μαθητή, το Σχεδιασμό Εξατομικευμένου Προγράμματος Εκπαίδευσης για μαθητές με διαταραχές λόγου) και

β) τη συμμετοχή των καταρτιζομένων σε επιμορφωτική συνάντηση/εισηγήσεις με θέματα που άπτονται της αγωγής και της εκπαίδευσης μαθητών/τριών με αναπηρία ή και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Η προαναφερόμενη εκπαιδευτική επίσκεψη προσέβλεπε στην προαγωγή των γνώσεων, των δεξιοτήτων και των στάσεων των καταρτιζομένων.